Проблема попередження сліпоти і слабозорості – одна з найбільш пріоритетних програм ВООЗ. Це обумовлено високою, неухильно зростаючою поширеністю сліпоти у населення планети. За даними ВООЗ, в теперішній час у світі є 180 міліонів осіб зі значними зоровими розладами, серед яких 42 міліона сліпих. За останні 20 років численність незрячих збільшилась на 12 міліонів чоловік. Основними чинниками сліпоти у світі є катаракта – більше 50 %, інфекційні захворювання очей 25%, онхоцеркоз і недостатність вітаміну А – 10%, глаукома – 10%, інші причини (діабет, травми та інші) – 5%..Майже 2/3 випадків сліпоти можуть бути попереджені чи виліковані.
Значний внесок у боротьбу з сліпотою по м.Суми вносить відділення мікрохірургії ока Сумської міської клінічної лікарні №5. відділення було відкрите 1986 році, разом з вводом у дію стаціонарного корпусу лікарні, і нараховувало 40 ліжок як і зараз( 30 ліжок з цілодобовим перебуванням, 10 ліжок з денним перебуванням).
З 1986 року по 1997 рік відділення очолювала Якубовська Тетяна Василівна, кандидат медичних наук.
З 1997 по 2001 рік – завідуючий відділенням Мартишкін Олег Генадійович.
З 2001 року відділення очолює Чумак Михайло Олексійович.
За рахунок бюджетних коштів та з допомогою ВАТ «Хімпром» було оснащене сучасним діагностичним та лікувальним обладнанням – мікрохірургічним інструментарієм, шовним матеріалом, операційними мікроскопами, рефрактометрами та іншим.
За показниками хірургічної діяльності, організаційно-методичної та лікувальної роботи очне відділення СМКЛ №5 з 1996 року було затверджено у статусі відділення мікрохірургії ока, з цього ж року і протягом 20 років і теперішній час є клінічною базою для курсу офтальмології медичного інституту Сум ДУ.
У відділенні МХО працюють:
Чумак М.О.-завідувач відділенням, категорія:вища,стаж роботи-39 років.
Козинець Н.М.-лікар-офтальмолог,категорія:вища,стаж роботи-39 років.
Жукова І.С.-лікар-офтальмолог,категорія:вища,кандидат медичних наук,стаж роботи-13 років.
З моменту організації очного відділення і дотеперішній час, об’єм та якість надання офтальмологічної допомоги постійно змінювались. Так у перші роки роботи відділення, виконувалась кріоекстракція катаракти, імплантація штучних кришталиків не проводилась, зараз виконується екстракапсулярна екстракція катаракт з 100% імплантацією штучних кришталиків: імплантується кришталики 9-ти моделей, і таких операцій виконується більше 400 на рік.
Значно збільшилась хірургічна активність при глаукомі, розширився діапазон виконуємих антиглаукомних операцій, який складає більше 10 видів операцій, а всього виконується більше 180 операцій на рік. Всього на протязі року і відділенні мікрохірургії ока виконується понад 900-1000 операцій.
Значний внесок у роботу відділення вкладають медичні сестри та молодші медичні сестри.
Сестринський колектив з 2006 року очолює Важинська Лариса Володимирівна.
Сестрою-господаркою працює Ковтун Юлія Володимирівна.
За рік у відділенні мікрохірургії ока проліковується біля 2-х тисяч хворих. Доброзичлива атмосфера, чуйність, високі професійні якості медичних сестер значно допомагають скорішому видужанню пацієнтів.
У відділенні мікрохірургії ока проводиться значна робота по втіленню нових лукувально-діагностичних методик. Таких методик роботи щорічно втілюється 6-8, що дає щорічно економічний ефект 3-4 тис. грн.. таким чином, скорочено середній ліжко-день з 9,8 (1988р.) до 7,8 (2016р.); хірургічна активність відділення утримується у межах 60%, за останні роки значно зросла чисельність операцій вищої категорії складності та I категорії складності. Постійно підвищується кість хірургічних втручань, лікарі-офтальмологи є постійними слухачами курсів удосконалення у НДІ, беруть участь у семінарах, конференціях з різних проблем офтальмології. Більше 95% операцій виконується на мікрохірургічному рівні.У травні 2016 році лікарі-офтальмологи відділення МХО :Чумак М.О.,Козинець Н.М.,Жукова І.С. прийняли участь у конференції лікарів офтальмологів.
За 5 місяців 2016 року у відділенні МХО проліковано 716 хворих,виконано 427 хворих операцій,з них мікрохірургічних-409.В роботу відділення втілено 4 нових лікувально-діагностичних методики. |