Вперше термін „хірургія одного дня” використаний в 1964 році, Лур’є, а перший центр амбулаторної хірургії розпочав роботу в 1970 році в США. Тільки за один рік в центрі було виконано 5700 планових операцій.
Що стосується історії лікарняного закладу, відзначим, що хірургічний кабінет поліклініки №5 почав працювати з 1954р. Він був розташований на 1 поверсі поліклініки та займав дві кімнати, в одній з них проводився прийом лікарем-хірургом, в іншій проводились перев’язки.
Першим хірургом працювала Лисицька Т.О. (Завідувач відділенням хірургії «Одного дня» яка була прийнята на посаду 17.09.54р. Безбабний Володимир Іванович)
З 1966 року в поліклініці №5 на прийомі хірургами в різні роки працювали: Стерлігов, Бороденко М.М., Неустроєв В.М., Савчук, Білоус.
У 1993 році в КУ „СМКЛ № 5” хірургічного профілю м.Суми для покращення організації надання хірургічної допомоги в амбулаторних умовах було створено хірургічне відділення.
В нього ввійшли: хірургічний, отоларингологічний, офтальмологічний кабінет, кабінет проктолога, судинного хірурга.
Разом з тим, об’єм хірургічної допомоги в поліклініці залишився непомірно обмеженим.
Хірургічна діяльність лікарів амбулаторно-поліклінічної служби знаходилась у прямій залежності від кваліфікації особистої ініціативи хірургів, матеріально-технічної бази.
Адміністрація лікарні прийшла до висновку, що тільки за рахунок ліжкової міці хірургічного стаціонару не можна провести своєчасну санацію профільних хворих, для яких необхідні були великі фінансові витрати.
Переймаючи передовий досвід вітчизняних та зарубіжних лікувальних закладів, враховуючи розпорядження начальника УОЗ області Петренко В.Ю. та ініціативу головного лікаря СМКЛ № 5 Шевелева І.І., завідуючого хірургічним відділенням поліклініки № 5 Безбабного В.І. був запозичений досвід роботи по організації центрів амбулаторної хірургії.
Маючи таку накопиченість досвіду лікарняних закладів міст України, прибалтійських республік, Росії, зарубіжних держав в 1995 році розроблено положення про відділення хірургії „Одного дня” при міській клінічній лікарні № 5, в якому основним критерієм роботи поставлено оперативне оздоровлення хворих в поліклінічних умовах з короткочасним перебуванням на ліжку післяопераційної палати – денний стаціонар. Такий підхід являвся більше прогресивним методом в хірургічній роботі.
В 1995 р. в хірургічному відділенні були проведені заходи по посиленню матеріально-технічної бази; переобладнана операційна, відділення було оснащене необхідним надання оперативних втручань і проведення анестезіологічних посібників, виділена палата на шість ліжок для післяопераційних хворих, тобто був створений операційний блок, відділений від загального прийому хворих.
З метою підвищення якості та доступності хірургічної допомоги населенню в амбулаторно-поліклінічних умовах активної профілактики, своєчасного лікування та реабілітації хірургічних хворих запровадження в практику сучасних методів діагностики та
лікування було організовано амбулаторно-поліклінічне відділення хірургії „Одного дня” на базі вже існуючого хірургічного відділення. На сьогоднішній день у відділенні працює 23 медичних працівника : лікарів – хірургів – 9, середнього медичного персоналу - 11 чоловік та 3 чоловіка сестер медичних молодших.
На перший план у роботі відділення поставлена доступність, швидке обстеження кваліфіковане надання консультативної та оперативної допомоги, короткочасне перебування на лікарняному ліжку, диспансерний нагляд у одного лікаря-хірурга, високий економічний ефект, відсутність ускладнень після оперативних втручань.
За період існування хірургічної амбулаторної служби 5-ої лікарні міста Суми з 1954 року звернулось до лікарів-хірургів за медичною допомогою близько 1 млн 522 тис. пацієнтів.